Yhteystiedot ja seuran esittely

"Kesän ohjelmaan sisältyi huvimatka Simunansaareen, kahdet purjehduskilpailut ja usean päivän purjehdusretki Saimaalle. Kilpailujen ajankohdat oli soviteltu Mikkelin Pursiseuran kanssa. Kesän purjehduskilpailut olivat kärsineet tuulen puutteesta. Sen sijaan syksyinen yhteispurjehdus Oraviin koetteli miehistöä ja venheitä kun tuulettaret olivat raivoonsa yltyneet ja valkopäissä riehui Haapa- ja Haukivesi".

 

SAVONLINNAN PURSISEURA RY

Kommodori:

Veikko Karvanen

040 833 2717

kommodori@savonlinnanpursiseura.fi

Kirjanpito ja laskutusosoite:

Savonlinnan Pursiseura ry
c/o Mediatili Oy / Tanja Nikola  044 5755 819
Olavinkatu 44
57100 Savonlinna

Pankki: Nordea FI54 2035 1800 0672 28

Savonlinnan Pursiseura on perustettu 10.9.1908. Aluksi se toimi Saimaan Purjehdusseuran nimellä, nykyinen nimi on vuodelta 1961.

Seuraan kuuluu 250 jäsentä. Seuran venerekisterissä on n. 100 purje- ja moottorivenettä.

Pursiseuran kaupunkitukikohta on Laitaatsillassa, jossa sijaitsee seuran kotisatama sekä talvisäilytysalueet. Saaritukikohta on Iso-Kankainen saaressa 8M Savonlinnan eteläpuolella Pihlajavedellä ja se kuuluu Saimaan pursiseurojen yhteistukikohtiin.

Pursiseuran näkyvimpiä tapahtumia ovat vuosittainen Oopperaregatta ja seuranmestaruuskisat kauden päättäjäisten yhteydessä.

Pursiseura ylläpitää yleistä veneturvallisuutta vuotuisilla venekatsastuksilla ja jäsenistön koulutuksella.

Yhdistyksen tarkoitus on kehittää ja edistää veneilyurheilua sekä jäsentensä tietoa ja taitoa vesillä liikkumisessa ja merimiestaidoissa, toimeenpanemalla kursseja ja käytännön harjoituksia sekä järjestämällä kilpailuja. (Säännöt 2§)

Henkilötietolaki (523/1999) 10§ mukaiset rekisteriselosteet

PDF-tiedostoSLPS Venerekisterin rekisteriseloste.pdf (197 kB)
Venerekisterin rekisteriseloste
PDF-tiedostoSLPS Jäsenrekisterin rekisteriseloste.pdf (196 kB)
Jäsenrekisterin rekisteriseloste